Smokve spadaju u osetljivije voće tako da sveže ne mogu dugo da opstanu nakon branja. Danas se na tržištu najviše nalaze suve smokve( oko 90 % ukupne prodaje ploda).
Tortilje možete napraviti i sami: umesite testo od 14 kašika oštrog brašna,7 kašika kukuruznog brašna, 75 g putera, 500g glatkog brašna, 350 ml vode i kašičice soli. Ostavite da odstoji oko pola sata u frižideru. Tortilju, što tanju, izvaljajte od grudve testa veličine jajeta i pecite na vrlo jakoj vatri sve dok se sa gornje strane ne pojave mehurići, a zatim okrenite i kratko ispecite i drugu stranu. Ako pečete u teflonskom tiganju, nemojte ga premazivati uljem.
Krompir pečen u ljusci je odličan izvor složenih ugljenih hidrata. Za razliku od krompira pečenog na masnoći koji dovodi do naglog skoka šećera i insulina u krvi, ugljeni hidrati iz ovako pripremljenog krompira se postupno oslobađaju.
Najveća vrednost spanaća je u bogatstvu minerala i vitamina, a veoma maloj energetskoj vrednosti namirnice. Izdvaja se sadržaj vitamina A i K, folata i luteina važnog za prevenciju određenih bolesti oka, kao i bogatstvo kalcijuma, magnezijuma, fosfora i kalijuma.Najveća vrednost spanaća je u bogatstvu minerala i vitamina, a veoma maloj energetskoj vrednosti namirnice. Izdvaja se sadržaj vitamina A i K, folata i luteina važnog za prevenciju određenih bolesti oka, kao i bogatstvo kalcijuma, magnezijuma, fosfora i kalijuma.
Blitva, kao i ostalo tamno zeleno lisnato povrće, ima malu energetsku vrednost (u 100 g jestivog dela biljke ima svega oko 14 kcal), ali zato, visoki sadržaj vitamina C, karotina, i obilje mineralnih soli.
Prženje paniranog mesa u dubokom ulju na visokim temperaturama se smatra nepoželjnim načinom kulinarske obrade namirnica. Pečenje u rerni na suvoj toploti sa minimalnom količinom masnoće je prihvatljiva zamena.
Samo poreklo origana je nepoznato, zna se samo da je mediteranska biljka rasprostranjena duž cele južne Evrope . Najcenjeniji je grčki origano. Listovi origana mogu se brati u svako vreme, ali svoju najbolju aromu dostiže tek u doba cvetanja.
Krompir predstavlja gotovo kompletnu namirnicu. Iako sa visokim sadržajem vode (oko 80%), u 100 g sveže namirnice ima oko 2 g belančevina i oko 18 g ugljenih hidrata, od toga najveći deo skroba. Značajan je izvor vitamina C te je izuzetno značajan kulinarski način pripreme krompira - kuvanjem u ljusci se očuva najveći deo njegovog hranljivog blaga.
Meso soma po svom sastavu ima veći sadržaj masti, te je prilikom pripreme potrebno štedljivo dodavati masnoću. što je somovina mlađa, meso je ukusnije.
Rastvorljiva dijetna vlakna koja sadrži grašak formiraju finu želatinoznu masu u organima za varenje i imaju sposobnost vezivanja šećera i žučnih soli, čime ove namirnice mogu doprineti smanjenju nivoa šećera i holesterola u krvi.
Papriku odlikuje bogatstvo u vitaminskom i mineralnom sastavu, uz relativno malu energetsku vrednost. Odličan izvor vitamina C, uz najbogatije prirodne izvore vitamina C kao što su plod šipka, borovnice i peršunov list. Može da se koristi u svežem, zamrznutom ili konzervisanom obliku. Stajanjem na vazduhu i termičkom obradom smanjuje se sadržaj vitamina C u paprici, dok kišeljenjem i dubokim zamrzavanjem ona ne gubi hranljivu vrednost.
Zelena pera mladog luka obiluju vitaminima i mineralima – sadrže tri do četiri puta više vitamina C od glavica zrelog crnog luka i neuporedivo više vitamina A. Bogat je ugljenim hidratima i dijetnim vlaknima, prava je riznica zdravlja.
Crveni pasulj, osim što je veoma ukusan, ima i do deset puta veće količine antioksidanasa i drugih nutritivno vrednih sastojaka nego beli i žuti pasulj. Preporučuje se da se pre kuvanja pasulj očisti i opere i drži potopljen u hladnoj vodi preko noći. Ne preporučuje se dodavanje sode bikarbone jer se tako uništavaju velike količine vitamina B iz pasulja.
Osnovni sastojci karija su začini: korijander, kumin, kurkuma i biber. Karakterizuje sa kao ljut, veoma ljut i blag, a velika mana mu je brzo opadanje kvaliteta.
Prilikom kupovine, izaberite dagnje koje su čvrsto zatvorene ili vrlo malo otvorene, a na lagani pritisak se zatvaraju. Do pripreme, školjke čuvajte u frižideru, umotane u vlažnu kuhinjsku krpu. Danas se mogu kupiti i očišćene i zamrznute ili konzervisane školjke koje su daleko jednostavnije i bezbednije za upotrebu.
Kako se u ovom jelu koriste sirove pečurke, nije zgoreg potsetiti se da je pranje povrća i voća dovoljnom količinom tekuće vode jedan od uslova bezbedno pripremljenog obroka. Ukoliko se voće ili povrće prska hemijskim sredstvima, poželjno je da odleži u vodi još neko vreme kako bi se isprala sva sredstva koja se nalaze na površini.
Najnovija istraživanja na Univerzitetu u Čikagu su pokazala da celer sadrži supstancu koja snižava visok krvni pritisak, što je potvrđeno i laboratorijskim eksperimentima. Prema dobijenim rezultatima, celer snižava krvni pritisak smanjujući nivo hormona stresa, te je prema tome najefikasniji kod bolesnika kod kojih je visok pritisak izazvan psihičkim stresom.
Krastavac ima najmanju energetsku vrednost od svih povrtarskih kultura (100 g krastavca ima samo 14 kcal) što je uslovljeno malim sadržajem belančevina, masti i ugljenih hidrata, a velikim sadržajem vode. Biološka vrednost ovog povrća je, međutim, u njegovom bogatom mineralnom sastavu. Povoljan odnos kalijuma i natrijuma ne bi trebalo da se pokvari dodavanjem soli.