Koliko puta vam se desilo da u nekom uglu frižidera nađete davno zaboravljeni komadić sira ili već poprilično uvelu šargarepu? Naučeni smo da se hrana ne baca, ali, da bi to nepisano pravilo bilo delotvorno, potrebno je da povedemo računa o čuvanju hrane.
Dvadeset četiri časa je dovoljno da od užeglog maslaca ostane samo - maslac...
Pivo je omiljeno piće miliona ljudi, ali može da posluži i u neke sasvim drugačije svrhe, kao na primer da njime - omekšate meso...
Hranljivost banana odavno nam je poznata, ali od sada ni koru ne morate olako odbaciti...
Da bi se pripremio ovaj čarobni napitak nije potrebno biti druid iz Asteriksa, dovoljno je malo pažnje i pridržavanje nekih osnovnih pravila.
Od savršene salate do blistavih pločica - put vodi preko sirćeta...
Možda ste primetili - pomorandže sa tanjom korom slađe su i sočnije, ali se teže i ljušte...
Treba brzo da pripremite testo, a kvasac nikako da "provri"! Evo saveta...
Postoje male tajne koje treba znati pri korišćenju maslaca...
Ne samo što plod pomorandže okrepljuje i pravi je eliksir, već i njena kora može poslužiti kao idealna aroma za kolače...
Ukoliko smatrate da je neizvodljivo da istovremeno u pećnici pečete pečenje i kolač a da se miomirisi ne udruže, možda je vreme da preokrenete taj stav...
Korenasto povrće je neupadljivo, bez mirisa, a često i boje. Neslavnoj i pomalo nepravednoj sudbini korenastog povrća savršeno pristaje i podatak zabeležen u srednjem veku da su seljaci morali zemljoposednicima davati svo povrće koje raste iznad zemlje dok su ono koje je bilo sakriveno ispod zemlje mogli zadržati za sebe s obzirom da su ga ovi smatrali drugorazredniim. Povrće koje raste ispod zemlje nikad nije okupano jutarnjom rosom, nikada nije obasjano suncem i puno je blata čak do neprepoznatljivosti.
Njihovo ime krije se u rešenju zagonetki „U šumici na jednoj nožici“ i „Sva se crkva na jedan direk drži“. Sakupljali su ih vekovima, uživali u njihovom ukusu, ali se i trovali njima. Tako je rimski car Klaudije umro nakon što je okusio zelenu pupavku, a sličnu sudbinu imao je i Gabrijel Farenhajt, nemački fizičar i inženjer po kome je ime dobila Farenhajtova skala za merenje temperature.
Primetili ste da vaša odeća gubi boju...? Evo jednostavnog rešenja - biber!
Da li je bolje jesti povrće sirovo ili kuvano? Neki će reći da ga je najbolje jesti onako kako ga najviše volimo i kako ga možemo najviše pojesti i neće pogrešiti, jer povrće spada u namirnice koje bi se obavezno više puta dnevno trebale naći na našim jelovnicima
Kupus je jedna od najstarijih povrtarskih biljaka. U ishrani se upotrebljavao još oko 4000 godina pre nove ere, a u kineskim pergamentima se beli kupus pominje kao lek protiv ćelavosti.
Dekorativan, svetski poznat, zdrav – kelj je namirnica koja zaslužuje počasno mesto na trpezi. Jednom porcijom ovog povrća unećete u organizam 13 puta veću dozu vitamina K od one koja je neophodna na dnevnoj bazi.
Maslinastozeleni listovi obiluju eteričnim uljima, koja ublažavaju bol i suzbijaju upale.