Lan - stabljika, semenke i njihovo ulje - u upotrebi su od najdavnijih vremena.
Paprika se u ishrani koristi za spremanje salata, kuvanih jela, ukiseljena ali i kao aromatični začin. Pored slatke paprike, koristi se i ljuta, koja ima posebna svojstva.
Kikiriki pripada porodici mahunarki. Vrlo je bogat belančevinama, gvožđem, cinkom i magnezijumom, pa je dobra namirnica za vegetarijance.
Orasi i lešnici sadrže više kalorija od mesa, a visoka koncentracija ulja, proteina, čitavog kompleksa vitamina, mineralnih i drugih materija u njihovom sastavu tako je ukomponovana da ih čini izuzetno ukusnim.
Zrno raži sadrži veliku količinu značajnih dijetnih vlakana kombinovanih sa drugim bioaktivnim sastojcima koji donose brojne zdravstvene koristi. Raž osim nerastvorljivih vlakna sadrži i rastvorljiva od kojih je najzastupljeniji rastvorljivi arabinoksilan. Raženi hleb je značajan izvor vlakana u ishrani.
Instant palenta se proizvodi od visokokvalitetnog kukuruza – tvrdunca.
Soja se ubraja u najstarije kultivisane biljke u svetu. Drevni kineski narod je hiljadama godina pre Hrista soju nazivao i hranom i lekom i svrstavao je u red svetih biljaka. Danas se može reći da soja pripada funkconalnoj hrani, što znači da je po svojim svojstvima između namirnice i leka.
Margarin pripada grupi mlečnih proizvoda, sličan je maslacu i dobija se od mlečnih proizvoda, biljnih ulja i ostalih sastojaka. Svakako treba napomenuti da margarin u sebi ne sadrži holesterol, što nije slučaj sa maslacem.
Mleko je bele boje dok se u zavisnosti od količine masti javljaju nijanse drugih boji koje pokazuju stepen prisutnosti masti u mleku (ukoliko se javljaju plave nijanse u mleku znači da je iz mleka uklonjena mlečna mast).
Pirinčano brаšno se dobija od fino mlevenog pirinčа. Ono se rаzlikuje od pirinčаnog skrobа, jer se pirinčani skrob proizvodi na drugačiji način.
Interesantno je da sada postoje šargarepe raznih boja: narandžaste, bele, žute, crvene, ljubičaste... Različite boje sadrže i različite antioksidante. Najčešće se koristi koren, a mogu se koristiti i listovi, ali kuvani.
Pirinčano brаšno se koristi kаo sredstvo zа zgušnjаvаnje u jelima jer sprečаvа izdvаjаnje tečnosti. Pravi se od fino mlevenog zrna pirinča.
Najcenjenije maslinovo ulje je ekstra devičansko ulje koje može da sadrži najviše 0.8 g slobodnih masnih kiselina u 100 g proizvoda. Dobija se hladnim ceđenjem i presovanjem.
Uštipci su tradicionalno jelo, rado pripremano širom regiona. Slani ili slatki, prosto su neodoljivi.
Brašno je prah od samlevenog zrnevlja žitarica: pšenice, kukuruza, raži i dr. pa prema tome postoji: pšenično brašno, kukuruzno brašno, pirinčano, heljdino... Brašno se pravi i od drugih biljaka: kokosa, rogača, leblebija, kestena.
Postoje četiri vrste bibera - crni, beli, crveni i zeleni. Crni nastaje od obranih zelenih bobica koje prilikom sušenja postaju crnosmeđe i naborane. Za dobijanje belog bibera ubiraju se crvene, gotovo zrele bobice, koje se zatim kvase da bi mogla da se skine opna, a tek potom suše.
Dobro poznate crno-plavičaste semenke maka sa svojim orašastim ukusom koriste se kao dodatak u proizvodnji hleba i peciva, a u našim ravničarskim krajevima, mak se najčešće koristi za izradu poslastica.