Miris vlašca je blažeg intenziteta od crnog ili mladog luka, a kao začin veoma je popularan u srednjoj i zapadnoj Evropi. Dodaje se u omlete, sendviče, izvrstan je kao dodatak raznim vrstama sireva, dodaje se u sosove, jela od povrća i uvek se dodaje na kraju kuvanja da ne bi izgubio aromu. Vlašac se često koristi i kao dekoracija, a osušen se koristi kao sastojak u raznim začinskim mešavinama
U plodovima mirođije ima eteričnih ulja, te se u narodnoj medicini koristi za bolji apetit i varenje, kao i protiv nesanice. Mirođija je bogata mineralnim solima, pa je prisutna u dijetama koje iziskuju minimalnu upotrebu soli.
Celer je jedna od retkih biljaka koja se u ishrani koristi kompletna: i koren i lišće i lisnate drške i seme.
Kapar je začin poznat još iz antičkih vremena, a pripisuju mu se kako lekovita tako i afrodizijačka svojstva.
Cvekla u svom sastavu ima: kalcijum, fosfor, vitamin B1, B2, C i PP. Preporučuje se kod malokrvnosti i poboljšanja rada jetre.
Iako botanički spada u voće, avokado sadrži masnoće, koje spadaju u istu kategoriju kao i masnoće koje sadrži maslinovo ulje, znači, one izuzetno zdrave za srce.
Plavi patlidžan je osetljiv na temperaturne promene, najbolje je čuvati ga na 10°C. Zbog velike količine kalijuma pomaže u normalizaciji krvnog pritiska.
Salate ne mogu da se zamisle bez sirćeta. Postoje razne vrste sirćeta, kao što su alkoholno, vinsko, balzamiko....najbolje od svih je jabukovo sirće, koje je istovremeno i izvanredan lek. Smatra se da jabukovo sirće treba da postane deo svakodnevne ishrane.
Balzamiko sirće je staro italijansko vinsko sirće „negovano“ najmanje 10-12 godina u drvenoj buradi. Za prepoznavanje pravog je na deklaraciji bitna reč „tradicionale“ ili geografsko poreklo balzamiko sirćeta. Koristi se za začinjavanje salata, sosova i marinada kojima daje harmoničan sklad slatkog i slanog ukusa.
Paradajz pire, sok od paradajza ili kečap, bilo da su domaće proizvodnje ili kupljeni u prodavnici, zahvaljujući glavnom sastojku - paradajzu, odn. likopenu koji je snažan antioksidans, ima veoma blagotvorno dejstvo na kardiovaskularni sistem jer razara „loš“ LDL holesterol.
Danas se zna da je šargarepa veoma dobar izvor antioksidansa iz grupe karotenoida, koji pomažu organizmu u poboljšanju vida, zaštiti od bolesti kardivaskularnog sistema, prevencije nastanka tumora kao i regulaciji šećera u krvi. Zbog svih ovih osobina neophodno je da šargarepu uvrstite u svoj jelovnik.
Bosiljak je jedan od glavnih začina mediteranske kuhinje koji se koristi svež ili osušen, pretežno sa jelima od povrća, ali se njime začinjavaju i supe, sosovi, paštete, kobasice, sir i jela od jaja. Najaromatičniji je kada se svež list iskida prstima i doda u jelo neposredno pred kraj kuvanja.
Ljute papričice od kojih se pravi tabasko sos bogate su vitaminom C i vitaminom A (beta-karotinom). Semenke i membrane ljutih paprika sadrže fitohemikaliju, alkaloid kapsaicin koja dodaje „vatru“ svakom jelu u kom se nađe. Budite oprezni sa količinom sosa, pogotovo ukoliko niste navikli na ljutu hranu.
Limeta je citrusno voće, okruglog oblika i kisele pulpe. Zreo plod limete je zelene boje, i najčešće se koristi za proizvodnju sokova i kao dodatak u pripremi koktela.