\r U staklenu ili keramicku posudu, nikako plasticnu ili drvenu, sipati pola šoljice sode bikarbone, pa dodati po 5 kapi esencijalnih ulja: ruzmarina, majcine dušice, cimeta i limuna. Izmesati kako bi se ulja i soda bikarbona dobro sjedinili.Ostaviti da odstoji jedan dan pre upotrebe. Cuvati u staklenoj tegli. Umesto esencijalnih ulja može se koristiti osušeno bilje i to u kolicini od 3-5 kašika od svake biljke.
\r\r Napuniti ¼ tegle osušenim biljkama ili korama grejpfruta, pomorandže, limuna ili lipe. Preliti sircetom i ostaviti da odstoji dve nedelje, pa zatim izvaditi biljke ili kore. Bilje se bira u zavisnosti za koje svrhe se ova mešavin koristi (antibakterijsko, antigljivicno delovanje ili za uklanjanje kamenca i prljavstine).
\r\r 5% ili 10% rastvor alkohola za pice (votka) ili 1/10 cistog 95% alkohola i 9/10 ciste vode. Radi mirisa može se dodati komad limuna ili limunova kora.Ovim sredstvom mogu se dezinfikovati sve površine u kuci, a može se upotrebiti i za dezinfekciju kože.
\r\r Vecina usisivaca "ispušta" prašinu neprijatnog mirisa. Da bi se ova neprijatnost izbegla, dovoljno je nakapati nekoliko kapi omiljenog etericnog ulja na grudvicu vate i usisati je; daljim cišcenjem osvežicete prostoriju.
\r\r Plakare i fioke oprati toplom vodom u kojoj je rastvoreno malo sode bikarbone; kada se nameštaj osuši, u fioke i plakare poredati papirne kesice sa mešavinom sušenog bilja; izdrobljene 4 šoljice sušenog cveta lavande 2 šoljice pepermintovog lišca, 2 šoljice ruzmarinovog lista, pola šoljice celih karanfilica i pola šolje lista majšine dušice.
\r\r Jednu punu supenu kašiku sirceta pomešati sa toplom destilovanom vodom i oprati prozore. Nakon toga se može dodati i jedna mirisna nota - do 25 kapi esencijalnog ulja eukaliptusa u ½ l destilovane vode.
\r