\r Kod kombinovanja čaja i meda prilagođavanje ne sme biti jednosmjerno i nikako na uštrb jedne od tih namirnica. Dakle, pri odabiru ne dajemo prednost čaju nadopunjujući ga medom, već obe namirnice kombinujemo njihovim aromama. Čaj i med podjednako su vredni naše pažnje.
\r\r Nijedna od aroma ne bi smela dominirati ni odvraćati pažnju od one druge, već bi trebale činiti skladnu celinu. Poštujući to načelo, dominantnim čajevima pikantnog okusa dodelićemo isti takav med (npr. aromatičan kestenov med), dok laganim i prozračnim čajevima prilažemo lagane i prozračne note meda (npr. cvetnog). Bit je da se oba okusa razabiru I stvore harmoniju.
\r\r Prilikom odabira meda za vaše čajeve imajte na umu koje čajeve preferirate i sa kojim čajevima ćete med kombinovati. Ukoliko su vam pri srcu delikatni beli čajevi, kombinujte ih s medom lucerne ili nekim drugim neutralnog okusa. Preferirate li bogate i intenzivne crne čajeve, kombinujte ih medom heljde ili lipovim medom. Volite li citrusni okus čajeva, posegnite za medom od narančinih cvetova. Za voćne note čaja pobrinuće se med maline ili brusnice. Čajevi cvjetnog okusa dobro se nadopunjuju s većinom čajeva, a cvjetni, maslačkov i med od cvetova jabuke su najsigurniji odabir.
\r\r Zbog svog sastava (fruktoze i glukoze) med je slađi od šećera, što znači da ga je za zaslađivanje čaja potrebno manje no šećera. Stepen "slatkoće" razlikuje se od meda do meda, zato pri svakoj promeni meda prvo nađite meru. Med dodajemo u topao čaj radi topljivosti, ali ne vreo, što bi uništilo hranjiva svojstva meda. Mešamo med dok se ne rastopi.
\r