Prelivi za salatu ne moraju biti ograničeni samo na par sastojaka koji će dodati ukus svežim listovima zelene salate ili paradajzu. Uz dobar preliv salata ili testenina mogu postati samostalni obrok koji će vam brzo utoliti glad.Osnovni vinegret se pravi od jednog dela sirćeta, najčešće belog vinskog, i tri dela ulja (u dresingu za salatu za četiri osobe jedan deo predstavlja jednu kašiku).Klasični francuski vinegret uključuje i dva dela senfa i malo šećera, a umesto sirćeta se može koristiti sok od limuna. Sveže začinsko bilje predstavlja dodatak koji će dati posebnu, neodoljivu notu bilo da je u pitanju kašika seckane mirođije ili vlašca, malo struganog rena ili prstohvat izmrvljenog ruzmarina. Danas se mogu naći i gotova, aromatizovana biljna ulja koja su idealna za prelive. Najčešće se u maslinovo ulje stavlja stručak ruzmarina, bosiljka ili majčine dušice... Ako želite da to napravite sami, u tiganj sipajte 150 ml maslinovog ulja, dodajte punu šaku odabranih svežih začina, polako zagrevajte pazeći da ulje ne počne da gori, a zatim ga sklonite sa vatre. Ostavite da se ohladi oko 5-6 sati i sipajte u boce.Jogurt od obranog mleka takođe predstavlja preliv sa malo masnoće koji dodaje osvežavajuću dimenziju jelu. Pokušajte da u jogurt umešate malo svežeg soka od limuna, malo soli i bibera.
Bitan deo letnjeg kuvanja predstavljaju marinade kojima se poboljšava ukus mesa, a ujedno služi i za omekšavanje. Većinu sastojaka možete pronaći u frižideru ili špajzu. Iako postoji nekoliko zlatnih pravila, ako budete pratili naše savete, imaćete gotovo uvek savršene rezultate.Vreme mariniranja je veoma važno - polusatnim mariniranjem ćete sigurno napraviti razliku u ukusu, ali najbolji rezultat sledi nakon višesatnog mariniranja. Zaboravite so, ona izvlači vlagu iz hrane pa izbegavajte koriščenje u marinadama. Biber je sasvim u redu, ali so dodajte neposredno pre početka kuvanja. Ako se u marinadi koristi soja sos ili bilo koja druga veoma slana tečnost, najbolje bi bilo da vreme mariniranja skratite za par sati i potpuno izbacite so. Ako koristite začine ili bilje u marinadama, imajte na umu da, pošto ih ne dodajete direktno u jelo, morate udvostručiti njihovu količinu kako bi se osetio njihov pravi efekat. Citrusi predstavljaju sjajan dodatak marinadama jer njihova kiselost omekšava meso. Bolje je da sveže voće isečete na kriške nego da ga iscedite kako ne bi nadjačao ukusom ostale sastojke marinade. Ako ga, pak, koristite za ribu, limunov sok će čak delimično i ‚‚skuvati ribu", pa ako marinirate ribu za roštilj, najbolje je da ga dodate tek pred kraj. Za marinade nemojte bespotrebno trošiti kvalitetna ekstra devičanska ulja. Ulje je neophodan sastojak u većini marinada, ali kako je samo nosioc ukusa, nije neophodno da trošite skupocena ulja. Umesto toga, koristite mešavinu maslinovog i suncokretovog ulja, ili ulje od kikirikija za roštilj koji ima visoku tačku dimljenja. Fantastičan dodatak svim marinadama je med. On obezbeđuje ukus i teskturu, naročito ako se meša sa nekim jačim začinima.
SAVETI
- KADA MARINIRATE MESO ILI RIBU, PAZITE DA NE DOZVOLITE DA BILO KOJA KUVANA HRANA DOĐE U KONTAKT SA MARINADOM. AKO ŽELITE DA MARINADU SERVIRATE UZ JELO, ONA MORA BITI ZAGREJANA DO TAČKE KLJUČANJA, KAKO BI UBILA SVE BAKTERIJE KOJE SU MOGLE DA SE RAZMNOŽE TOKOM MARINIRANJA.
- MESO MARINIRAJTE U POSUDAMA KOJE NISU OD METALA, JER METAL MOŽE DA REAGUJE SA OSTALIM SASTOJCIMA, POSEBNO SA KISELINAMA I NA TAJ NAČIN POKVARI UKUS HRANE.
- AKO ŽELITE DA PILETINA BUDE EKSTRA MEKA, NEŽNO UTRLJAJTE SO I OSTAVITE JE U FRIŽIDERU OKO POLA SATA. SO ISPERITE, A ZATIM PILETINU MARINIRAJTE U JOGURTU, DODAJTE ZAČINE I OSTAVITE JOŠ PAR SATI. SO ĆE IZVUĆI VLAGU IZ MESA, DOK ĆE JOGURT DATI BOGAT, KREMAST UKUS MESU I OSIGURATI DA OSTANE MEKO.
POGLEDAJTE JOŠ: