Mučnina tokom putovanja može vam prilično zagorčati život stoga nekoliko sati pre polaska izbegavajte teške obroke, jako začinjenu hranu, kao i mlečne proizvode, salatu i voće i umesto toga odlučite se za suvu hranu poput krekera, keksa ili grisina. U novije vreme pokazalo se da đumbir olakšava mučninu, pa ukoliko možete nabavite keks sa dodatkom đumbira ili đumbir u kapsulama što vam može pomoći da nesmetano uživate u putovanju. Čak jedan od četvoro putnika u inostranstvo pati od dijareje izazvane putovanjem ili promenom okruženja koje podrazumeva različitu ishranu, vodu ili klimu. Ako ste skloni dijareji ili sličnim oblicima crevnih tegoba, tri nedelje pre putovanja počnite sa uzimanjem probiotičkog jogurta ili nekog drugog probiotičkog dodatka.
U avionu
Vazduh koji udišemo u avionu suvlji je od normalnog što može izazvati rizik od dehidracije, a to će dodatno pogoršati jet lag efekat. Zato kada putujete avionom, pijte dosta vode, najmanje 2 dl tokom svakog leta. Obična voda je bolji izbor od gazirane koja može izazvati osećaj nadutosti. Dehidracija u avionu može povećati i rizik od duboke venske tromboze pa ako u vašoj ishrani nema dovoljno ribe i drugih namirnica bogatih omega masnim kiselinama, tri nedelje pre putovanja uključite u jelovnik suplemente omega kiseline. Ginko biloba takođe može biti izuzetno koristan. Ako vas na dugim letovima, pak, muči nesanica, spakujte nekoliko kesica biljnog čaja u svoj ručni prtljag u slučaju da ne možete dobiti kafu ili čaj bez kofeina u avionu. I što je veoma važno, potrudite se da odolite iskušenju da uzmete par alkoholnih pića ne bi li ste se uspavali jer alkohol u avionu deluje mnogo brže nego inače i imaćete težak mamurluk kasnije, kada njegovo dejstvo prođe.
Pravilnom ishranom lakše ćete se prilagoditi drugoj vremenskoj zoni i umanjiti efekat jet leg-a , a posle višečasovnog leta. Obrok bogat ugljenim hidratima poput paste pojačaće proizvodnju serotonina u mozgu i doprineti da se osetite pospano, a ukoliko je neophodno da ostanete budni, izaberite obrok bogat belančevinama poput omleta sa sirom.
Sunčanje
Selen će vam pomoći da zaštitite ćelije kože od oštećenja izazvanih sunčevim zracima, a indijski orah je jedna od namirnica koje su najbogatije selenom - samo četiri indijska oraha obezbeđuju količinu selena koja je čak i veća od dnevne potrebe organizma. Beta-karoten iz crvenog i narandžastog voća i povrća i likopen iz paradajza, kao i lutein kog ima u spanaću takođe će vam pomoći da zaštitite svoju kožu. Jedite puno jabuka, graška, pasulja, paradajza jer će sastojci iz ovih namirnica umanjiti opasnost od opekotina na koži.
Pijte dovoljno vode
Iako je svaki organizam jedinstven i drugačije reaguje na određane promene, neki saveti se mogu primeniti na ogromnu većinu. Izbegavajte veće obroke i prejedanje, naročito u večernjim časovima. Ne preterujte sa jelima sa roštilja, masnim obrocima, gaziranim napicima. Jedite više kuvanog povrća, ribu, blago začinjene supe, piletinu i žitarice. Unošenje veće količine vode u organizam neophodno je tokom prvih nekoliko dana vašeg odmora, jer ste tada najpodložniji sunčanici, pojavi čiji su simptomi slabost, glavobolja, vrtoglavica, grčevi u mišićima, groznica. Ukoliko vam je urin tamnožute boje, to je siguran znak da ne unosite dovoljno vode.
Ne zaboravite
1. Probiotički jogurt protiv dijareje i crevnih problema na putu
2. Đumbir u kapsulama, čaj i keks sa dodatkom đumbira protiv mučnine
3. Ginko biloba-dodatak ishrani kao prevencija od venske tromboze u avionu
4. Biljni čaj ili instant kafa bez kofeina u priručnom prtljagu
5. Indijski ili brazilski orah ili tablete selena za otpornost kože
POGLEDAJTE JOŠ:
Pretvorite omiljene recepte u zdrava jela