Vitamin B9 (folna kiselina) učestvuje u zatvaranju neuralne cevi, koja predstavlja začetak nervnog sistema embriona, pa njegov nedostatak može naškoditi pravilnom razvoju bebe. Neophodan je izmedju 22. i 28. dana od začeća. Od početka trudnoće, potrebe za folnom kiselinom se povećavaju i kreću od 300 do 500 mikrograma dnevno. Zbog toga većina lekara preporučuje dodatni unos čim se trudnoća otkrije.
Nedostatak gvožđa
Gvožđe, kao sastojak hemoglobulina, izuzetno je važno, jer obezbeđuje dobro funkcionisanje crvenih krvnih zrnaca i dovoljnu količinu kiseonika tkivima fetusa. Što se tiče bebe, za nju nema opasnosti, priroda prvo njoj obezbedjuje potrebnu količinu gvoždja. Gvožđe koje se najbolje apsorbuje nalazi se u crvenom mesu (naročito džigerici), ali i u povrću (suvom i svežem) i žitaricama. Da bi se apsorpcija poboljšala, poželjno je istovremeno uzimati i vitamin C.
Ne zaboravite jod
Ovaj element, često zaboravljen, takođe je veoma važan. Plodovi mora (ostrige, dagnje) sadrže veliku količinu joda. Jedite ih što više pre trudnoće, jer u trudnoći ove namirnice spadaju u rizičnu grupu. Jod se nalazi i u drugim proizvodima (mleko, jogurt, jaja).
Omega-3 masne kiseline
Omega-3 masne kiseline su veoma važne, jer organizam ne može da ih proizvede. Istraživanja pokazuju da se ishranom obezbedjuje svega 30% preporučene količine. Da biste povećali unos, konzumirajte namirnice bogate ovim kiselinama: ulje repice, orahovo ulje, seme lana i masnu morsku ribu.
POGLEDAJTE JOŠ: