Autor: dr sci med Živojin Jonjev
U poslednjih desetak godina, zahvaljujući dobrom marketingu, osim Red Bull-a pojavila se čitava paleta sličnih proizvoda - Guarana Fast Energy, Sinalco EnergiS, Booster i drugi. Energetska pića se, pre svega, koriste za brzu obnovu mišićne snage, poboljšanje raspoloženja, budnosti i bolju memoriju. Međutim, malo je poznato da energetska pića dovode do poremećaja srčanog ritma, nekontrolisane hipertenzije (povišenja krvnog pritiska) i drugih, ozbiljnijih komplikacija kao što su sklonost ka disekcijama aorte tj. raslojavanje zida aorte i njeno posledično pucanje i pogoršanje već postojeće koronarne bolesti. Retki su proizvođači koji precizno naglašavaju da se proizvod ne preporučuje osobama mlađim od 18 godina, trudnicama, dojiljama, osobama sa srčanim tegobama, kao i osobama preosetljivim na kofein.
Osim tinejdžera i sportista, energetska pića sve češće koriste profesionalni vozači, radnici obezbeđenja, noćni čuvari, studenti tj. ljudi koji žele da smanje umor, odlože san i povećaju koncentraciju i budnost. Energetska pića imaju u svom sastavu čitav niz aktivnih supstanci, a receptura pića razlikuje se od proizvođača do proizvođača. Sastojci koji se nalaze u svakom od njih su kofein i saharoza (vrsta šećera). Većina pića sadrži vitamine, posebno grupe B, amino kiseline, pre svih taurin i biljne dodatke (Ginko, Ginseng, Echinacea i dr.). Posebno interesantni dodaci su Guarana (kofeinski ekstrakt iz južno američkih biljaka) koji ima veoma kontroverzna dejstva i efedrin kojeg i klinički koristimo za stimulaciju kardiovaskularnog sistema. A što se tiče dejstva i razloga prisustva pomenutih sastojaka u energetskim pićima, nesporne činjenice su da je:
Iako energetska kofeinska pića obezbeđuju kalorije (pre svega iz šećera) i vitamine, ona ne mogu da budu tretirana kao redovan obrok. Energetska pića ne sadrže dovoljnu količinu proteina, minerala, biljnih vlakana i drugih sastojaka neophodnih za normalno funkcionisanje čovekovog tela, pa je kratak odgovor NE.
Većina potrošača u mlađem životnom dobu je relativno dobrog stanja kardiovaskularnog sistema, pa je malo verovatno da će jedno piće ovog tipa dovesti do neke katastrofe. Međutim, obaveza je naglasiti da ova pića imaju potencijal da dovedu do nekog kardiovaskularnog incidenta, naročito ukoliko se unese više pića u kratkom intervalu ili ako se energetska pića kombinuju sa nikotinom i alkoholom. Energetska pića su stimulansi, a alkohol depresor, što otežava određivanje stepena intoksikacije alkoholom. Sa druge strane, oba pića pojedinačno dovode do dehidratacije organizma (nedostatka vode) putem dva odvojena biohemijska mehanizma. Zato, vodite računa koliko često pijete energetske napitke. Pravilo koje važi za skoro sve aktivne supstance glasi: u jednoj dozi su lek, a u nekoj drugoj otrov.
Energetska pica na našem tržištu imaju visok sadržaj kofeina od oko 80 mg po limenci ili preko 300 mg/l. To je znetno vise od kofeina u prosečnoj šoljici kafe, duplo vise u odnosu na šolju čaja I 2-3 puta vise u odnosu na sadržaj kofeina u gaziranim bezalkoholnim pićima (Coca Cola, Pepsi, Fanta, Sprite i slično).